5 BŁĘDÓW, których MUSISZ UNIKNĄĆ przy TWORZENIU KURSÓW ONLINE

W drugim odcinku Startup My Way: SCHOOLMirek Burnejko – przedsiębiorca, vloger, twórca niesamowitych kursów online oraz twórca fenomenalnej metody projektowania życia Trzy Poziomy odpowiada o błędach, które ludzie popełniają podczas produkcji kursu online. Mirek, bazując na swoim doświadczeniu, podpowiada też jak tych błędów uniknąć. Ten artykuł jest luźną transkrypcją materiału wideo, który znajdziesz poniżej. Materiał dostępny jest również w formie podcastu.

Wideo

Podcast

Błąd #1: Zakładanie, że wiesz czego chcą twoi klienci.

Rzecz pierwsza, to ufanie sobie. Wszyscy myślimy, że wiemy dokładnie czego potrzebują ludzie, którym chcemy oferować nasz kurs online. Nic bardziej błędnego. Jesteśmy w stanie wymyślić bardzo fajny temat i zacząć go nagrywać. Wypuścić to na rynek i się okazuje, że nikt tego nie chce kupić. To co ja zawsze robię – tworzę ankietę z jednym bardzo prostym pytaniem: czy jest coś w temacie, o czym chcesz wiedzieć więcej? Wysyłam to do ludzi, którzy są z mojej grupy docelowej. To jest ważne -skupiamy się na temacie, który chcemy robić i na naszej grupie docelowej. Następnie zadajemy pytanie naszej grupie docelowej. Grupa docelowa wysyła odpowiedzi. Gdy mamy na przykład sto odpowiedzi, jesteśmy w stanie z tych odpowiedzi ułożyć całą agendę kursu. Tym samym mamy pewność, że osoby, które kupią nasz program otrzymają to, czego oczekują.

Błąd #2: Czekanie ze sprzedażą na gotowy kurs.

Rzecz druga, to nagrywanie przed sprzedażą. I nie chodzi mi o to, żeby nie nagrywać w ogóle kursu, zanim go sprzedamy, ale chodzi o to, żeby nagrać tylko małą część i jak najszybciej sprzedać nasz kurs naszym przyszłym studentom. Po pierwsze jeżeli nie sprzedajemy im kursu na samym początku, to robimy im straszną krzywdę – muszą czekać na to, kiedy otrzymają od nas naszą wiedzę i kiedy będą mogli zmieniać swoje życie na lepsze. Po drugie my sami nie mamy pieniędzy na koncie i frustrujemy się, robimy wideo, dni mijają, nagle w naszym życiu dzieją się różne rzeczy i może się okazać, że nasz kurs nigdy nie ujrzy światła dziennego. W chwili, gdy mamy na przykład dwa, albo trzy tygodnie materiału, publikujemy je i zaczynamy sprzedawać nasz kurs. Następnie dogrywamy dalsze materiały w trakcie, gdy nasi kursanci się uczą. Możemy zarabiać i dawać wartość dużo szybciej, a dodatkowo mamy też pętle zwrotną od naszych klientów, którzy kupili nasz kurs. Dowiadujemy się, co by zmienili czy dodali i jesteśmy w stanie na bieżąco dostosowywać się do ich wymagań, dając im jeszcze lepszy produkt niż ten, na który się zapisali na początku.

Błąd #3: Wskakiwanie do czerwonego oceanu, zamiast poszukać swojej niszy.

Rzecz trzecia, to szukanie czerwonego oceanu. Jest taka książka: Blue Ocean Strategy (Strategia Błękitnego Oceanu),  mówiąca o tym, że ocean może być czerwony, czyli taki, w którym pływa bardzo dużo już rekinów (czyli konkurencji), które gryzą już to całe mięso i siebie nawzajem. Przykładowo gdybyśmy chcieli teraz zrobić kurs online w temacie programowania w danym języku, to jest bardzo dużo kursów a propos tego zagadnienia. I ciężko będzie się przebić przez konkurencję. Natomiast to, co warto zrobić, wybrać swoją grupę docelową i zadać jej pytanie, czego potrzebują. Zrobić agendę w ten sam sposób. Możemy na przykład zrobić kurs Java dla senior architektów zajmujących się daną niszą. W ten sam sposób jesteśmy w stanie wejść w niszę, w której jeszcze nikogo nie ma. Gdy jesteśmy w niszy możemy dowolnie ustalać ceny i zasady gry. To my jesteśmy panem tego okrętu. Jesteśmy w stanie dostarczyć naszym użytkownikom jak najlepszą wartość, dlatego, że nie rywalizujemy z innymi dostawcami kursów, ale skupiamy się na naszym kliencie w odpowiedniej niszy.

Błąd #4: Brak innowacyjności.

Rzecz czwarta, to brak innowacji. Nie tylko możemy tworzyć nowy niebieski ocean za pomocą tematyki, ale też za pomocą sposobu dostarczania naszego kursu. Ja na przykład w swoich programach zawsze daję pracę domową i zawsze mam grupę, w której pomagam moim studentom przechodzić przez dany program. Dodatkowo staram się też co tydzień, albo co miesiąc łączyć się z nimi live, żeby dawać im jeszcze więcej wartości. Tym samym moje programy nie są całkowicie porównywalne z innymi programami, gdzie dostajemy tylko wideo i dostęp do wirtualnego człowieka, którego tak naprawdę nie ma. Ja ze swojej strony dając inną wartość i skupiając się na tym, żeby pomóc jak największej ilości osób przez pracę domową, przez dodatkowe materiały, jestem w stanie też podwyższać swoje ceny, dając content w wersji premium dla moich studentów, którzy też są bardziej zadowoleni, że mogą ze mną spędzać jeszcze więcej czasu. Innowacja w różnych miejscach pozwala dostarczać większą wartość i skupiać się na naszych użytkownikach, dając im jeszcze więcej unikalnej wartości.

Błąd #5: Myślenie krótkoterminowe

I rzecz piąta, to myślenie krótkoterminowe. Jeżeli skupiamy się na naszym kursie bardzo krótkoterminowo i myślimy tylko o tym, żeby zarobić jak najwięcej przy pierwszym otwarciu, to popełniamy duży błąd. Po pierwsze będziemy się frustrować, po drugie, to co ja zauważam, najwięcej przychodów mamy przy kolejnych otwarciach. Przy pierwszym skupmy się na dostarczaniu jak największej wartości dla naszych uczestników programu w modelu VIP, żeby dać im jak najwięcej wartości. Natomiast skupiamy się na tym, że ten kurs będziemy sprzedawać jeszcze dalej. Z drugiej strony jeszcze ktoś kiedyś powiedział, że nasi klienci przestają od nas kupować tylko w dwóch sytuacjach, po pierwsze, gdy przestajemy im sprzedawać, po drugie, gdy coś schrzaniliśmy. Więc jeżeli mamy już klienta, który zapłacił nam pieniądze i dodatkowo my daliśmy mu wartość, i po trzecie on widzi, że my mu daliśmy wartość, ten klient z miłą chęcią od nas kupi inne rzeczy. I to jest też metoda, której używamy na przykład w firmie Chmurowisko, w mojej firmie informatycznej, gdzie kursy online nie dość, że przynoszą przychód, są też źródłem pozyskiwania klientów na bardziej zaawansowane usługi, które kosztują kilkanaście, albo kilkadziesiąt tysięcy złotych. Więc to jest dopiero początek gry. Myślmy bardzo długoterminowo, a uzyskamy naprawdę dużo, jeżeli chodzi o kursy online. To tyle i do zobaczenia gdzieś kiedyś w Polsce! Mirek Burnejko

Chcesz więcej?

Posłuchaj mojego prawie dwugodzinnego, niesamowitego wywiadu z Mirkiem! SMW Podcast 003: Mirek Burnejko Innowacje, droga przedsiębiorcy, cele życiowe, krytyka, edukacja domowa

Masz pytania?

Masz pytanie? Chcesz podzielić się swoimi refleksjami na tematy, które poruszamy? Zostaw komentarz, chętnie pogadamy!

MAM PROŚBĘ..

Jeżeli uważasz, że odcinek był dla Ciebie wartościowy proszę… UDOSTĘPNIJ GO 🙂 Będzie mi NIEZWYKLE MIŁO! 🙂

Bogusz Pękalski

Founder & CEO w MailingR, developer, entrepreneur, sailor, gitarist, beer geek, traveler, husband and father.

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.