Blockchain to technologia, która zmieni świat nie do poznania. Poniżej znajdziesz opis pięciu branż, które dzięki niej już rozpoczęły zmianę swojego oblicza. Jednak to dopiero początek, bo skala zmian, które nadejdą jest wręcz niewyobrażalna. Tym bardziej warto już dziś zapoznać się z tym, co w dużym prawdopodobieństwem przyniesie przyszłość.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym jest i jak działa ten cały blockchain to podsłuchaj 9 odcinka podcastu.
1. Logistyka
Zarządzanie łańcuchem dostaw to niesamowicie skomplikowane zadanie. Każde ogniwo takiego łańcucha (producent, dostawca, pośrednik, sprzedawca) korzysta z innych systemów do zarządzania i na każdym ze styków między systemami wymagane są interfejsy, czyli mechanizmy pozwalające na skuteczną komunikacje pomiędzy elementami tej układanki. Budowa i utrzymanie takich interfejsów jest niezwykle wymagająca, kosztowna, problematyczna i w zasadzie nie przynosi żadnych dodatkowych korzyści.
Dzięki blockchainowi możliwe jest zapisanie procesów biznesowych w jednej, rozproszonej, transparentnej bazie danych, która pozwoli na śledzenie drogi każdego z elementów (surowców, komponentów) od producenta do końcowego odbiorcy. Korzyści które przyniesie taki model zarządzania łańcuchami dostaw są olbrzymie. Oszczędność czasu i pieniędzy, eliminacja błędów ludzkich, lepsza alokacja zasobów, lepsza jakość produktów i bardziej konkurencyjne ceny to tylko wierzchołek góry korzyści, jakie przyniesie technologia rejestru rozproszonego.
2. Venture Capital i finansowanie startupów
Finansowanie firm na wczesnych etapach rozwoju od dawna było domeną funduszy Venture Capital, które wykładały ogromne pieniądze licząc na zysk po sukcesach dofinansowanych startupów. Do niedawna fundusze VC były domyślną drogą młodych firm szukających kapitału.
W roku 2017 dotychczasowy porządek został jednak zburzony. Nowy model finansowania oparty o technologię blockchain, czyli ICO (Initial Coin Offering – sprzedaż cyfrowych tokenów) w samym tylko czerwcu 2017 przyniósł 550 milionów dolarów. W tym czasie kapitał zebrany klasycznymi metodami wyniósł 300 milionów dolarów. W ciągu 8 miesięcy 2017 roku poprzez model ICO pozyskano 1,25 miliarda dolarów, a zakończone w 2018 roku rekordowe ICO projektu EOS przyniosło ponad 4 miliardy dolarów.
Szybkość w jakim można pozyskać kapitał poprzez ICO oraz fakt, że może je zrobić każdy, niezależnie od narodowości czy lokalizacji czyni ten model finansowania najpotężniejszym w historii.
Cytując magazyn Fortune:
„Zapomnijcie o Venture Capital, tłumaczymy jak działa ICO”.
3. Multimedia i prawa autorskie
Świat multimediów zmienił się nie do poznania dzięki wejściu Internetu, a co za tym idzie strumieniowania treści. Obecnie dzięki serwisom takim jak Spotify, Tidal czy YouTube mamy dostęp do nieograniczonych ilości multimediów sięgając do kieszeni po smartphone’a.
Jest to niesamowicie wygodne dla odbiorcy, jednak skuteczność sprawiedliwego wynagradzania twórców jest daleka od ideału. Organizacje działające w imieniu artystów (np. polski ZAIKS) robią co mogą, jednak jest to kwestia na tyle złożona, że nie idzie im najlepiej.
Blockchain daje techniczną możliwość budowy globalnej bazy danych oryginalnych utworów i natychmiastowego wynagradzania twórców (poprzez smart contracty) całkowicie pomijając pośredników. Firmy takie jak UJO Music czy Mycelia korzystając z możliwości blockchaina już realizują takie scenariusze.
Nieograniczona kontrola autorów nad własną twórczością, możliwość natychmiastowej, bezpiecznej, międzynarodowej dystrybucji i sprzedaży utworów wraz ze strumieniowaniem płatności i rozliczaniem sekundowym sprawi, że świat audio i wideo zmieni się nie do poznania.
4. Gospodarka rolna
Rolnictwo jest jednym z najmniej przejrzystych sektorów gospodarki. Kupowanie zdrowej, ekologicznej żywności wymaga od nas wiary „na słowo” producentów, że spełnione są deklarowane standardy.
Technologia blockchain, która zapewniłaby wiarygodność łańcuchu dostaw produktów rolnych pomogłaby rozwiązać problem braku zaufania do producentów oraz pozwoliłaby na ogromne oszczędności w tym sektorze gospodarki. Statystycznie aż jedna trzecia produktów rolnych jest tracona pomiędzy producentem, a konsumentem. Strata ta sięga biliona dolarów rocznie.
Globalna, rozproszona baza danych oparta o blockchain pozwoliłaby na natychmiastowy dostęp do stanów magazynowych oraz informacji o transakcjach, pomogłaby w optymalizacji łańcucha dostaw i zapobiegłaby fałszowaniu pochodzenia żywności, co przełożyłoby się na olbrzymie oszczędności i zminimalizowanie marnotrawstwa produktów rolnych.
Firmą, która mierzy się z tymi wyzwaniami jest między innymi startup AgriLedger.
5. Medycyna
Światowa służba zdrowia boryka się z problemem fragmentacji informacji medycznych pacjentów. Brak ogólnych, międzynarodowych baz danych, które przechowywałyby pełną historię chorób, schorzeń czy alergii danego człowieka powoduje ogromne utrudnienia w skutecznym leczeniu.
Rozproszona, kompletna baza danych oparta o blockchain, zabezpieczająca wrażliwe dane pacjentów silną kryptografią stanie się niedługo podstawowym źródłem wiedzy o stanie zdrowia społeczeństw. Zewnętrzne systemy medyczne od komputerów pokładowych w karetkach pogotowia po sprzęty w salach operacyjnych będą mogły czerpać z niej pełną historię zdrowia pacjentów maksymalizując skuteczność leczenia od pierwszych minut.
Dołączenie do tej układanki inteligentnych urządzeń mierzących aktywność ruchową, pulsometrów czy aplikacji badających jakość snu, zapisanie ich w rozproszonym rejestrze i udostępnienie tych danych algorytmom uczenia maszynowego pozwoli na bardzo szczegółowe raporty stanu zdrowia oraz wczesne diagnozowanie potencjalnych schorzeń.
Korzystając z faktu, że dane będą zgromadzone w jednej rozproszonej bazie danych możemy pokusić się o agregację i badanie stanu zdrowia całych społeczeństw. Przyszłość medycyny rysuje się wręcz fascynująco!
Na zakończenie
Przedstawione tutaj branże to jedynie niewielki, wybrany wycinek rynku, a możliwe zastosowania technologii blockchain są o wiele, wiele większe. Nie wspomniałem tu np. o systemach administracji publicznej, systemach rządowych, energetyce, informatyce, organizacjach charytatywnych czy turystyce.
Inspirację do napisania tego tekstu czerpałem między innymi z rewelacyjnej książki Kryptowaluty autorstwa Michała Grzybkowskiego i Szczepana Bentyna, którą serdecznie polecam osobom, które chcą wejść głębiej w świat kryptowalut i blockchaina.
Jeszcze Ci mało? Posłuchaj 15 odcinka podcastu, gdzie z Jackiem Kubiakiem rozmawiamy o najciekawszych zastosowaniach blockchaina.