Jak sprzedałem 18 rocznych abonamentów za pomocą jednego, darmowego wpisu na grupie na Facebooku?

O sukcesie aplikacji SaaS decyduje to, czy rozwiązuje ona realny problem Twojej grupy docelowej i… czy zdołasz dotrzeć do osób mających ów problem.

Poniżej przedstawiamy 6 kroków, które wykorzystaliśmy tworząc Polisę w Chmurze, by dotrzeć do klientów i wykorzystując potencjał grup na Facebooku.


KROK 1. Porozmawiaj z ekspertem (czyli zrób research).

Nie musisz znać się na wszystkim od razu, ale nie powinieneś zbyt długo pozostawać w niewiedzy. Poszukaj więc eksperta, który przybliży Ci tajniki branży. Najprościej jest znaleźć wśród znajomych osobę „z branży” i zapytać ją o to, kto się w tej branży liczy (czyli kto jest influencerem). Dowiedz się także jakie są najpopularniejsze metody komunikacji (czyli gdzie w internecie bywają przedstawiciele interesującej nas branży i jak się komunikują).


KROK 2. Znajdź grupę na FB.

Prawie każda nisza czy branża ma swoją grupę (często są to grupy zamknięte, a nawet tajne, dlatego wsparcie kogoś „z wewnątrz” będzie na wagę złota. Warto, aby grupa nie była bezpośrednio powiązana z konkurencyjną marką.

Nasza branżowa ekspertka poleciła nam grupę OFA, na którą można się dostać tylko z polecenia. Nie ma na niej także możliwości reklamowania się (dla nas zrobiono wyjątek, ale o tym niżej 😉 )


KROK 3.  Bądź pomocny, udzielaj się.

Gdy już będziesz w grupie postaraj się dawać innym wartość i być obecnym. Jeśli nie jesteś specjalistą z branży to nie szkodzi! Wykorzystaj ten czas na robienie researchu w branży, zawieraniu znajomości (niech się Twoja osoba opatrzy 😉 ) no i już klasycznym „budowaniu pozycji eksperta”.

PRO TIP: Wcześniej (gdy myśmy zaczynali) nie można było jako fanpage udzielać się na grupach, obecnie jest to możliwe (jeśli admini pozwolą). Zastanów się jednak, czy chcesz działać już pod szyldem marki, czy nadal z konta prywatnego. Kontom prywatnym bardziej się ufa, ale uważaj, co u siebie publikujesz i zadbaj np. o uzupełnienie danych na profilu, aby osoby zainteresowane miały szansę się dowiedzieć, czym się zajmujesz (np. zdjęcie w tle informujące o Twoim projekcie).

Specjalistami z branży ubezpieczeń nie byliśmy, ale mogliśmy podzielić się wiedzą techniczną no i zadawaliśmy sporo pytań. 


KROK 4.  Pomagaj ludziom odnaleźć Twój produkt

Z czasem pojawiają się pytania innych grupowiczów – jeśli Twoja aplikacja może im pomóc, śmiało ją polecaj.


KROK 5.  Dogadaj się z adminem (niech zostanie klientem)

Admini często mocno siedzą w branży – zapytaj, czy nie chcieliby zostać klientem (daj mu jakąś bardzo dobrą ofertę, nawet za darmo, w zamian za możliwość zareklamowania się na grupie). Taki ambasador to skarb! 😊

KROK 6.  Zrób kampanię marketingową na grupie

Przygotuj post na grupę z ofertą specjalną (rabatem) dla grupowiczów. Oszlifuj treść promocji tak, by wykorzystać istotne dla klientów zalety Twojej aplikacji (sporo wiedzy zdobyłeś zapewne podczas udzielania się na grupie). Warto, aby oferta była limitowana czasowo. No i pamiętaj, aby tak skonstruować ofertę, by Twoi obecni klienci także poczuli się docenieni (np. daj im rabat na kolejny okres rozliczeniowy).

W naszej kampanii oferowaliśmy specjalny rabat tylko dla grupy i tylko przy zakupie rocznego abonamentu. Dodatkowo każdy chętny na rabat musiał skomentować post co podbijało jego widoczność.

Efektem tej kampanii było rozdanie 50 kodów, a efektem było sprzedanie 18 rocznych abonamentów. Daje to nam konwersję na poziomie 36%.

Jednym słowem taka technika działa to bardzo dobrze 🙂


Bogusz Pękalski

Founder & CEO w MailingR, developer, entrepreneur, sailor, gitarist, beer geek, traveler, husband and father.

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.